background

Akupunktur

Akupunktur tedavisi, vücudun belirli noktalarına ve kaslara, çok ince yapıda özel iğnelerin batırılması ile uygulanan ve tamamen kişiye, kişinin hastalığına özel bir tedavi yöntemidir. Geleneksel Çin Tıbbı’nın bulduğu bu tedavi bugün Batı tıbbı tarafından geliştirilmiş ve ‘Batı Medikal Akupunktur’u (Western Medical Acupuncture) formuna ulaşmıştır. ‘Batı Medikal Akupunkturu, geleneksel Çin tıbbının akupunktur noktalarının yanı sıra, etkilenen kasları da hedef alan ‘Kuru İğneleme’ tedavisine ağırlık veren, sadece elle iğne uygulaması değil, elektro akupunktur cihazının da sıklıkla kullanıldığı, modern Batı tıbbını esas alan, hastalığa ve hastaya özel akupunktur tedavisidir.

Akupunktur ile Kuru İğne Tedavisi

Akupunktur tedavisinin içerisinde yer alan ‘kuru iğne tedavisi’ yine aynı tip akupunktur iğneleriyle biraz daha derine, hedef kaslara yapılan ve halk arasında ‘kulunç’ olarak tabir edilen kronikleşmiş kas sıkışmalarını açmak için yapılan tedavidir. Akupunkturda kullanılan iğneler yaklaşık 0.3 mm gibi çok ince iğneler olup, hastada belirgin bir acıya neden olmaz. İğnelerin çeşidi, inceliği ve uzunluğu yapılan bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Akupunktur Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Akupunktur tedavisi kimlere uygulanır?

Akupunktur tedavisinin çok yaygın bir kullanım alanı bulunmaktadır.

1. Ağrı ile birlikte olan hastalıklar

• Tüm kas-iskelet sistem hastalıkları
• Bel, boyun fıtıkları
• Omuz, diz, kalça, dirsek, el, ayak eklemleriyle ilgili tüm ağrılar
• Ayak bileği kronik ağrıları, tendon zedelenmeleri
• Aşil tendinit
• Tenisçi dirseği, golfçü dirseği tabir edilen dirsek kas ve tendon rahatsızlıkları
• Kireçlenmeler

2. Depresyon

3. Anksiyete, kaygı bozuklukları

4. Uyku bozuklukları

5. Fibromiyalji sendromu – Yumuşak doku romatizması

6. Baş ağrısı, migren

7. Kabızlık, karın ağrısı

8. Kısırlık tedavisi, cinsel isteksizlik

9. Kilo vermeye destek, iştah kontrolü

10. Sigara ve diğer bağımlılık tedavileri

Tedavinin yan etkisi var mıdır?

Hiçbir yan etkisi olmayan bir tedavidir. Hamilelerde, emziren annelerde, 15 yaş üstü çocuklarda da güvenle uygulanır.

Kaç uygulama (seans) yeterli olur?

Akupunktur seans sayısı her hastanın şikayetine göre değişebilmekle birlikte, genellikle en az 2 seans yapılmalı, hastanın cevabına bakılıp devam edilmelidir. Kronik durumlarda 6-8 seans ya da 10 seansa çıkılabilir.

Ne zaman sonuç alabilirim? Sonuçlar nasıl?

Hastalarımızda ilk seanstan itibaren şikayetlerde azalma görmekteyiz. Takip eden uygulamalarda bu etki artmaktadır. Şimdiye kadar yapılan uygulamalarımız ve iyileşme yüzdelerine göre hastaların %85’inde büyük oranda iyileşme, kalanında da orta dereceli iyileşme görülmüştür. Hastalarımızın çoğu kullanmakta oldukları ağrı kesici ilaçları ve ihtiyaç hissetmedikleri için bazı antidepresan tedavilerini kesmiştir. Yaşam kalitelerinde belirgin artışlar gözlenmektedir.

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?